Trening EMS – co to jest, na czym polega i jakie są jego zalety?
TRENING EMS (ELECTRICAL MUSCLE STIMULATION), który w polskim tłumaczeniu oznacza elektryczną stymulację mięśniową. EMS jest najszybszą i najefektywniejszą formą treningu, ukierunkowaną na indywidualne osiągnięcie celu w postaci budowy tkanki mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej.
Czy trening EMS faktycznie jest tak skuteczny i oszczędza czas, jak zapewniają ci, którzy go oferują? Trening EMS to trening wykorzystujący podczas ćwiczeń elektrostymulację mięśniową, uważaną za jedną z najkorzystniejszych metod treningowych w obecnych czasach. Wywodzi się ona z fizjoterapii i w głównej mierze wykorzystywana jest podczas rehabilitacji trwałych uszkodzeń mięśniowych.
Wraz ze wzrostem zainteresowania nowoczesnymi metodami elektrostymulacja mięśni doczekała się również zastosowania w treningu fizycznym. Główną jej zaletą jest to, że zwiększa wydajność treningową. Taka metoda ćwiczeń pozwala na lepszą regenerację mięśni, przyśpiesza osiąganie efektów i oszczędza czas spędzany na siłowni.
W trakcie treningu stymulowane są m.in. mięśnie brzucha, klatki piersiowej, pośladków, grzbietu, odcinka lędźwiowego, pleców oraz ud.
Na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Bayreuth oraz w Niemieckim Uniwersytecie Sportowym w Kolonii można wnioskować, że zaletą treningu EMS jest ponad 40-procentowa większa efektywność w zestawieniu z efektami uzyskiwanymi przy wykorzystaniu tradycyjnego treningu siłowego.
Trening EMS po raz pierwszy na szerszą skalę znalazł zastosowanie w trakcie szkoleń żołnierzy bloku wschodniego. Dopiero w 1973 r. dr Y. Kots z Centralnego Instytutu Kultury Fizycznej w b. ZSRR zauważył ogromny potencjał wpływający na zwiększenie siły i efektywności treningu, co było niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi metodami treningowymi.
Kots przedstawił wykorzystanie urządzeń tensometrycznych, które pozwalały na skurcze mięśni oraz wzrost naprężenia do 30 procent w porównaniu do zwykłych ćwiczeń.
Jest to stymulacja impulsami prądu stałego i zmiennego o zmiennej częstotliwości. Jej głównym zastosowaniem jest rehabilitacja urazów mięśniowych powstałych na skutek wypadku lub w sytuacji, gdy choroba prowadzi do zaniku mięśni. EMS wykorzystywana jest w Stanach Zjednoczonych na potrzeby NASA oraz przez amerykańską armię. Treningi EMS są dopełnieniem treningów zawodowych sportowców, w szczególności piłkarzy, np. zespołu Real Madryt, a także bokserów czy triathlonistów. Metoda ta jest najbardziej popularna w klubach fitness, m.in. w Szwajcarii, Niemczech czy Austrii.
Trening polega na aplikacji na ciało osoby trenującej specjalnych elektrod, przez które podczas zabiegu przebiegał będzie impuls elektryczny. Kluby fitness wykorzystują specjalny kombinezon, który przede wszystkim nie krępuje ruchów podczas ćwiczeń. Następnie podłącza się do niego elektrody, które są podstawą prawidłowej sesji treningowej. Ostatnim krokiem jest podłączenie specjalnych pasów z mocowaniami elektrod, którymi przebiega proces równoczesnego stymulowania 8 grup mięśniowych.
Oprócz technologii EMS spotyka się także metodę EMA (Electrical Muscle Activation) – elektryczną aktywację mięśni prądem średniej częstotliwości. Ten bardziej skomplikowany proces pozwala aktywować komórki mięśni pseudofizjologicznym sposobem, powodując napięcie mięśni, bez oddziaływania na układ nerwowy. Jednocześnie oddziałuje na mięśnie głębokie i zwiększa masę mięśniową.
Optymalny czas przeznaczony na trening powinien wynosić maksymalnie 20 minut – odpowiada to około 90 minutom ćwiczeń wykonywanych metodą tradycyjną. Wartość spalonych kalorii, w zależności od intensywności treningu i mocy impulsów, wynosi podczas dwudziestominutowej sesji od 800 do 1200 kcal.
Impulsy elektryczne mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, wyrzeźbieniu sylwetki czy poprawie szybkości motorycznej. Podczas treningu ważne jest, by trener personalny miał kontrolę nad każdą grupą mięśni i dostosowywał intensywność ćwiczeń do indywidualnych możliwości i celów treningowych. Sprzęt do EMS może wygenerować ponad 100 razy więcej skurczów mięśni w danej jednostce czasu w porównaniu do konwencjonalnego treningu personalnego.
Zazwyczaj zalecana jest jedna sesja tygodniowo, przy odpowiedniej regularności treningów pozwala ona osiągać rezultaty, które są widoczne już po pierwszym miesiącu stosowania tej metody. Ilość sesji ustalana jest indywidualnie w zależności od kondycji, potrzeb oraz aktualnych predyspozycji.
Wypełnij formularz kontaktowy, oddzwonimy do ciebie !
Możesz też do nas zadzwonić: 795 925 155